Okolice Karpacza

Aktywne wakacje!

Dla tych z Was, którzy oprócz spokoju i piękna lubią bardziej aktywny wypoczynek polecamy nie tylko rozbudowaną sieć tras rowerowych i pieszych ale także skałki wspinaczkowe (na których można zasięgnąć wskazówek wspinaczkowych od specjalisty), ośrodki jeździeckie oraz możliwość parasailingu i szybowania. W sezonie zimowym można skorzystać z wielu stoków narciarskich i tras biegowych. Możliwe są oczywiście również wspaniałe wędrówki po śniegu.

Królestwo Ducha Gór jest domem dla wielu innych pięknych zabytków, a w tym pięknych zamków.

Choć gospodarka w tej części Polski składa się z różnych rodzajów działalności, to branża hotelarsko-restauracyjna odgrywa wiodącą rolę – oczywiście ze względu na turystyczny charakter regionu.

Bezpośrednią tego konsekwencją jest brak przemysłu ciężkiego i dużych firm produkcyjnych w okolicy. Powietrze i środowisko są zatem stosunkowo czyste i zdrowe. Dzięki temu relaks i wypoczynek w tej okolicy będzie wyjątkowo zdrowy i przyjemny!

BAZA DOMOWA KARPACZ

Większość szlaków turystycznych i wiele tras dla rowerów górskich zaczyna się w Karpaczu – a więc z domu – które prowadzą przez różne części Karkonoszy. Duża ich liczba ostatecznie dociera do szczytu najwyższej góry Śnieżki i / lub Samotnicy lub pod nie.

LETNI TOR SANECZKOWY KOLOROWA

Kompleks torów saneczkowych o długości 1060 metrów położony w samym centrum Karpacza. Zimą ośrodek ten jest stokiem narciarskim, ale latem tor saneczkowy jest otwarty dla publiczności. Tor, zwany Alpen-Coaster, ma 800 metrów długości i ma jedenaście zakrętów.

ŚWIĄTYNIA WANG

Kaplica ta została zbudowana w XIII wieku nad jeziorem Wangsee w południowej Norwegii – stąd nazwa. Król pruski Wilhelm XIV kupił ten kościół w złym stanie, w formie swego rodzaju „zestawu do odbudowania” – co uczyniono po przetransportowaniu do Karpacza. Wszystko to na prośbę hrabiny van Reden z Bukowca, która szukała budynku kościelnego dla praktykującego w tym czasie w Karpaczu zgromadzenia ewangelickiego, które nie posiadało jeszcze swojego kościoła. Tuż obok Świątyni Wang  zbudowano granitową dzwonnicę – chroniła ona kościół przed silnymi i częstymi wiatrami.

WESTERN CITY

To miasteczko zostało przetransportowane wprost z dzikiego zachodu na przedmieścia Karpacza. Jest czynne przez cały rok i oferuje bogaty program występów oraz innych rozrywek dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Codziennie odtwarzane są spektakularne przedstawienia, takie jak napad na bank. Tłem jest jazda konna, strzelanie i występy kowbojów-kaskaderów.

SZTOLNIE W KOWARACH

Turystyczne miasto Kowary położone jest kilka kilometrów od Karpacza. A w nich podziemny system korytarzy o długości 1200 metrów, w których temperatura wynosi około 7 stopni Celsjusza przez cały rok! Niezależnie od panującej pory roku. Z tego powodu system jaskiń dostępny jest przez cały rok, a podczas wycieczki można odkryć jezioro Latimeria, labirynt Uranos, jaskinie ze skarbami walońskimi, kamieniołom rudy uranu i przedsionek tatarski. Istnieje również podziemne urządzenie do inhalacji radonu, w którym można leczyć się powietrzem zawierającym radon. Inhalacja ta wzmacnia odporność i utrzymuje organizm w zdrowiu.

PARK MINIATUR ZABYTKOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA

Park Miniatur Zabytkowych znajduje się w Kowarach, kilka kilometrów od Karpacza. Pałace, klasztory, kościoły oraz staromiejskie centra Dolnego Śląska zostały szczegółowo odtworzone w skali od 1 do 25. Podczas wycieczki przewodnicy opowiadają o przeszłości i historycznej wartości obiektów w okolicy. Eksponaty eksponowane są w otoczeniu parkowym, co nadaje wycieczce szczególny charakter.

ŚNIEŻKA

Najwyższa góra całych Sudetów, 1602 m n.p.m.

Jest to najczęściej odwiedzany punkt końcowy wielu szlaków turystycznych. Ze szczytu rozpościera się fantastyczny widok na polską i czeską stronę Karkonoszy, aż do doliny, w której znajduje się stolica powiatu Jelenia Góra.

Na szczycie znajduje się karczma, częściowo otwarte dla turystów obserwatorium meteorologiczne oraz kaplica św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich. Doświadczeni spacerowicze mogą pokonać trasę w całości pieszo. Dla mniej doświadczonych wędrowców posłuży wygodny wyciąg krzesełkowy, który zabierze ich tuż pod szczyt (1377 m npm), skąd ostatni – wciąż trudny odcinek można pokonać pieszo.

SAMOTNICA

Malownicza karczma górska nad górskim jeziorem Mały Staw to tradycyjna bacówka. Służyła jako miejsce odpoczynku dla pierwszych turystów, którzy odwiedzili ten obszar. Dziś jest to doskonałe miejsce na wędrówki piesze. Można także dojść do niej pieszo ze stacji końcowej wyciągu krzesełkowego i wtedy jest to raczej szybki spacer. W jadalni karczmy czeka pyszna zupa z pieczywem lub różne inne zimne i ciepłe posiłki. Warto dodać, że do karczmy można dojechać również rowerem górskim opisanymi trasami rowerowymi, które przebiegają przez ten teren. Oczywiście jest to zarezerwowane tylko dla doświadczonych rowerzystów górskich.

W nieco dalszej części Karpacza, ale w odległości od około 20 minut do pół godziny jazdy samochodem, znajdziesz kolejne cele całodniowych wycieczek.

JELENIA GÓRA

Klasyczne miasto około piętnastu minut jazdy od Karpacza, z wieloma klasycznymi budynkami, które wciąż tętnią duchem imperium pruskiego. W ostatnim czasie odrestaurowano i konserwowano coraz więcej jego budynków, przywracając im dawną świetność. Stare centrum to przyjemna okazja do spacerów, zakupów, siedzenia na jednym z wielu tarasów i obserwowania przechodniów przy posiłku lub drinku.

Z Jeleniej Góry są też również dobre połączenia drogowe na jednodniowe wycieczki na nieco większą odległość.

SZRENICA

Trzeci co do wysokości szczyt Karkonoszy, na który można dojść pieszo malowniczym szlakiem turystycznym. Dla mniej wyszkolonych – do tego pięknego punktu widokowego można dostać się również wyciągiem krzesełkowym z sąsiedniej miejscowości Szklarska Poręba.

Na szczycie znajduje się karczma górska „Na Szrenicy”. Formacja skalna znajdująca się tuż pod wierzchołkiem ma kształt głowy konia. Stąd nazwa „Końskie Łby / Paardenhoofd”.

Wyciągi krzesełkowe, którymi można dostać się na szczyt Szrenicy i tuż pod szczyt Śnieżki, stanowią w sezonie zimowym bazę wypadową na szereg pięknych stoków narciarskich, które w sezonie zimowym przyciągają wielu miłośników sportów zimowych.

GRUPY SKALNE

Charakterystyczne dla Karkonoszy są liczne, odizolowane formacje skalne, które powstały pod wpływem procesów erozji. Często nieregularne kształty były powodem nadania im malowniczych i pomysłowych nazw, takich jak Słonecznik.

ZAMEK CHOJNIK

Twierdza z XIV wieku zbudowana na skale 627 metrów nad poziomem morza. W zamkowym ogrodzie opowiadana jest legenda o księżniczce Kunnegonde oraz pokazane są zmagania rycerzy. Możesz tu także przetestować swój własny talent rycerski za pomocą specjalnej maszyny!

WODOSPAD KAMIEŃCZYKA

Najwyższy wodospad w Sudetach. Kaskada wody leci w dół na 27 metrów! Wodospad jest dostępny przez jaskinię o głębokości 100 metrów. Strome ściany korytarza wzmacniają dźwięk spadającej wody donośny grzmot. Niedaleko wodospadu i ze wspaniałym widokiem znajduje się Karczma Kamieńczyk, w której można odpocząć i wspominać widoki przy filiżance kawy.

GÓRY SOKOLE

Jeden z najlepszych terenów wspinaczkowych w Polsce. To pasmo górskie na wschodniej granicy powiatu jeleniogórskiego charakteryzuje się stromymi, granitowymi skałami na szczytach, które sprawiają wrażenie surowych i niedostępnych. W okolicy działa kilka szkół wspinaczkowych.

GÓRA SZYBOWCOWA

Ze szczytu tej góry, 561 metrów nad poziomem morza, startują małe samoloty i szybowce. Stoki górskie z towarzyszącymi im silnymi warunkami wietrznymi, a także znanymi w całej Europie wiatrami (termiką) są idealnymi warunkami do uprawiania paralotniarstwa i lotniarstwa.

TURYSTYKA ROWEROWA

Turystyka rowerowa jest niewątpliwie magnesem przyciągającym wiele osób rowerowych. Turyści rowerowi mają do dyspozycji łącznie około pięćset kilometrów pięknych tras rowerowych. Zarówno w dolinie, na wzgórzach i górach przeznaczonych dla bardziej wyszkolonych rowerzystów. Trasy są dobrze oznakowane i prowadzą przez zamki, ruiny i parki. Jest to doskonały sposób na poznanie tego terenu w sportowy sposób. Mapy tras rowerowych można otrzymać w biurach informacji turystycznej.

WAŁBRZYCH

Największe miasto w całym regionie Sudetów, liczące około 140 000 mieszkańców. Odległość z Jeleniej Góry do Wałbrzycha to około 60 kilometrów, co odpowiada około godzinie jazdy. Spotkasz tam wiele interesujących miejsc oraz zabytków. Jadąc po tym terenie, nie zapomnij odwiedzić największego zamku w całej południowej Polsce – Zamku Książ, zwanego też Gibraltarem Śląskim. Cudownie piękny zamek w całej swojej dawnej świetności, dobrze utrzymany i w pełni dostępny. Zdecydowana rekomendacja!

WROCŁAW

Największe miasto w południowo-zachodniej Polsce. Znajduje się około 130 kilometrów od Jeleniej Góry co sprawia, że można do niego dojechać samochodem w około dwie do dwóch i pół godziny. Podobnie jak Wałbrzych – jest to miasto z wieloma zabytkami kulturalno-historycznymi.

PRAGA

Stolica Czech. Odległość w czasie z Karpacza samochodem osobowym to około dwie i pół godziny. Polecamy zarezerwować całodniową wycieczkę autobusem do tego wspaniałego miasta w Centrum Informacji Turystycznej w Karpaczu. Jednodniowa wycieczka jest bardzo atrakcyjna cenowo.

Wyjeżdżając z uzgodnionego miejsca wcześnie rano, dotrzesz do Pragi na czas, nie będziesz mieć problemów z parkowaniem, a towarzyszący przewodnik opowie Ci wiele interesujących faktów na temat wielu atrakcji miasta. Na miejscu poruszać będziesz się na pieszo. Do Karpacza wrócisz około dziesiątej wieczorem.